Categories: Találkozó

Szent-Györgyi Albert: Ki véd meg bennünket védelmezőinktől?

„Egy hadseregnek, mint a rákos sejtnek, egyik fő biológiai jellemzője, hogy állandóan növekednie kell, még akkor is, ha ez a növekedés teljesen szükségtelen; egy hadsereg, szorosan összefonódott szervezetével és szerkezetével – az egyénhez hasonlóan –, egyre nagyobb hatalomra és gazdagságra vágyik. Két további ok is elkerülhetetlenné teszi a növekedést.

Az egyik az, hogy minden hadsereg megteremti a maga ellenhadseregét, amelyet túl kell szárnyalnia. Végül mindkét hadsereg elsőségre törekszik, és ez a növekedés végtelen csigavonalához vezet.

A növekedés másik oka az, hogy a hadsereget foglalkoztatni kell, tehát a sereg ellenségeskedést szít, kétes kalandokba, háborúkba sodorva az országot. Ilyen törekvések miatt futhat majd zátonyra az Egyesült Nemzetek Szervezete, az emberiség egyetlen reménysége.

Nem határozható meg pontosan, hogy mit értünk „hadsereg” -en. A hadsereg egy testet alkot a hadiiparral és a kormányzattal. A „katonaiipari komplexum” egyetlen oszthatatlan egység, amely saját nemzete vérét szívja, a nemzet munkájának gyümölcseit termékeny vállalkozások helyett meddő kalandokra pazarolja.

Ez a növekedés veszedelmes, mert ha a katonai-ipari komplexum meghalad egy kritikus mértéket, már nem szolgálja többé a polgári hatóságokat, hanem uralkodik rajtuk. Diktálja a külpolitikát, megszabja a források elosztását, elnyeli a nemzeti jövedelem jelentős hányadát, és elgáncsol minden magasabb rendű szellemi próbálkozást, elsorvasztja a művészetet, a tudományt, az emberbaráti intézményeket.

A mi (Szent-Györgyi Albert az USÁ-ban írta e könyvét 1970-ben – a szerk.) katonaiipari komplexumunk már évekkel ezelőtt túljutott ezen a bizonyos kritikus ponton; további növekedése autokatalitikus, önserkentő folyamat. Minél nagyobb és hatalmasabb lesz, annál gyorsabban növekszik.

Ezek a katonai-ipari intézmények szerényen „honvédelmi minisztérium”-oknak nevezik magukat, és azt állítják, hogy egyetlen céljuk a fegyvertelen állampolgár védelme. Ebben az országban a saját honvédelmi minisztériumunk tízezer mérföldnyi távolságra viszi fiataljainkat, hogy olyanokat mészároljanak le, vagy olyanok mészárolják le őket, akik ezt az országot sohasem támadták meg.

Látható, hogy aki ellenszegül és nem megy gyilkolni, azt börtönbe zárják, hogy észhez térítsék. Többségünkben még ott lappanganak a jóérzés csökevényei – nem szeretünk ölni. A katonák ebből könnyen kigyógyítanak bennünket: olyan helyzetbe hozzák a vonakodót, hogy csak két rossz között választhat – ölni fog, vagy őt ölik meg, és itt már csak az életösztöne vezetheti, így tehát gyilkolunk; néha már túlzásba is visszük.

Óvatos becslések szerint az Egyesült Államoknak minden egyes vietnami harcos meggyilkolása ötvenezer dollárjába került. Ebből az összegből minden meggyilkolt embert tízszer lehetett volna föld körüli luxus-hajóútra küldeni.
A hadsereg az emberiség átka, fenyegeti a békét, sőt puszta létünket is. Az emberi értelem és műveltség szégyenfoltja. Minél nagyobb egy hadsereg, annál inkább fenyegeti a békét. Azért tartjuk fenn a hadseregeket, hogy megoldjuk a nemzetek közötti nézeteltéréseket. De a nézeteltérések olyanok, mint az egyenletek – ezeket nem lehet bombákkal megoldani; még atombombákkal sem. Szégyen, hogy nem tudjuk értelmesebb eszközökkel rendezni őket, sőt az egyetlen meglévőt, az Egyesült Nemzetek Szervezetét is félredobjuk.

Nem kételkedem hadseregünk jó szándékában. Azért hozták létre, hogy megvédjen bennünket, és ezt a feladatát a legújabb, a legjobb, a legnagyobb eszközökkel, jól szeretné teljesíteni. Nem tehet róla, hogy a katonai gondolkodás szükségszerűen rideg, korlátolt, szűk látókörű, és a kérdésekre csak egyetlen megoldást ismer – az öldöklést.
A kudarc okai világszerte a polgári kormányok, amelyek a problémák megoldására a hadseregeket használják, szabad kezet biztosítva nekik. A hadseregek, értelemszerűen, a szervezett öldöklés eszközei.
Ki véd meg bennünket védelmezőinktől?”

SZENT-GYÖRGYI ALBERT Az őrült majom – Írta egy biológus. (Magyar kiadás: Magvető Könyvkiadó, 1989.)
A hadseregek biológiája (34-36 p.)
“Mindenkinek ajánlom a teljes könyv elolvasását is, ami csupán 2-3 óra és honlapomról letölthető. Varga János mérnöktanár”
Szentgyörgyi Albert Az őrült majom-Írta egy biológus
https://bocs.eu/co-rehabilitacio/

tatus

Recent Posts

Szexuálpedagógia, szexedukáció percepciója a rendszerváltás utáni első évtizedben 1990-2000 között

Az eddig megjelent hazai szexuálpedagógiai szakirodalomi visszatekintésekben a 2005-től jelentek meg összefoglaló írások e témáról,…

2 hónap ago

Az életvégi döntések jelentésének és jogintézményének fejlődése

Napjainkban egyre növekszik azon országok száma, ahol az életvégi döntések közül az asszisztált öngyilkosság és…

2 hónap ago

Daron Acemoglu and Simon Johnson: Power and Progress c. könyvének ismertetése

  A középkorban a technikai-gazdasági fejlődés ellenére a szegény nép sorsa egyre nyomorultabb lett, amíg…

2 hónap ago

Fogamzásgátlás támogatásával ellentételezhető a CO2-kibocsátás

A szén-dioxid-kiegyenlítés nem helyettesíti, hanem kiegészíti a kibocsátás elkerülését. Ha azonban muszáj repülni, vannak jobb…

3 hónap ago

A népességnövekedés veszélyes mítosz?

A népességnövekedés veszélyes mítosz? Hogyan vezetnek minket félre a milliárdosok? Valójában Musk és Bezos csak…

3 hónap ago

Kannibál kapitalizmus- Nancy Fraser

A népesedés téma annyira tabu, hogy még a vele foglalkozók se tudnak eleget róla, így…

3 hónap ago