A Föld már ’telítve’ van emberekkel és dolgaikkal, és az ökolábnyom-számítás alapján súlyosan túlterheljük.[1] Emiatt fogy a természeti tőke, és amíg nem érjük el a fenntarthatóságot, addig összeomlás elé nézünk. A társadalmi és környezeti problémák gyökerénél ott van a folytatódó népességnövekedés. A világ népessége évente 80 millióval nő,[2] ami megfelel Németország lakosságának. Képzeljük el, hogy egy ökológiailag túlterhelt bolygón minden évben helyet kell találni egy újabb Németországnak! Lehetetlennek tűnik? Az is.
Mindezt úgy, hogy a nemzések nagy része a párok által nem kívánt. Világszerte 270 millió termékeny korú nő szeretne kisebb családot, de nem fér hozzá a fogamzásgátlás eszközeihez, illetve a kapcsolódó tudáshoz és jogokhoz. Emiatt másodpercenként 4 nő esik teherbe akarata ellenére![3] Más szóval, a népességnövekedés már rég káros, viszont nem szükségszerű!
A termékenység, illetve a nem kívánt teherbeesés gyakran természeti csapásnak számít.
Az embert a szaporodás nélküli szex emelte ki az állatvilágból (többek közt). Az állatok nem szexelnek, csak szaporodnak (néhány fejlett kivétellel). Ezért emberi mivoltunknak része, hogy fejben és gyakorlatban szét tudjuk választani a szexet a szaporodástól. Utóbbinak pedig kulcsfontosságú eleme a fogmazásgátlókhoz és a szexuális neveléshez való hozzáférés.
Nem sokkal a fogamzásgátló tabletta feltalálása után az ENSZ 1968-ban emberi jognak kiáltotta ki a fogamzásgátlást.[6] A világ országai évtizedekkel ezelőtt megegyeztek, hogy minden nő számára biztosítják a fogamzásgátlás emberi jogát, ám nem következetesek a végrehajtásban. Ezért azt látjuk, hogy újra és újra megegyeznek erről (pl. Kairói Egyezmény, Millenniumi Fejlődési Célok, Fenntartható Fejlődési Célok), de sosem teljesítik.
Egyes országok saját állampolgáraik számára ingyenessé tették a fogamzásgátlás eszközeihez való hozzáférést, amivel egészségügyi és emberi jogi szempontból kiváló példával járnak elő.[7] Túlnépesedett világunkban sok fejlett ország népessége már csökken, amivel példát mutatnak a fejlődő országoknak. Nem árt tudni, hogy sok fejlett ország legalább annyira túlnépesedett, mint a fejlődő országok, illetve a többségük ökológiailag túlterhelt,[8] így jelenleg a népességcsökkenés a legjobb, ami történhet egy országgal. Ez ugyanis hozzájárul a fenntarthatóság eléréséhez, és így az összeomlás elkerüléséhez.
Ám a példamutatás nem elég. A fejlett országok népességének felelőssége, hogy biztosítja a fogamzásgátlás emberi jogát a szegény országok lakosai számára, illetve saját szegényei számára. Ez egyúttal a leghatékonyabb segélyezési mód,[9] és egyben a leghatékonyabb egyéni klímavédelmi stratégia.[10]
Ha nem tudjuk megvédeni magunkat és másokat a baleset-teherbeesések, vagyis a termékenység természeti csapásától, akkor a népességrobbanás miatt nem tudjuk megvédeni magunkat a klímamegbolondulás, a járványok és éhínség természeti csapásaitól se, és az erőszaktól! Saját érdeked is, hogy segítsd a fogamzásgátlást nélkülözők százmillióit!
Kántor Sztella Nóra
Források:
[1] https://www.footprintnetwork.org/our-work/
[2] https://www.worldometers.info/world-population/world-population-by-year/
[3] https://www.guttmacher.org/news-release/2020/new-estimates-show-worldwide-decrease-unintended-pregnancies
[4] http://www.appg-popdevrh.org.uk/Return%20of%20the%20Population%20Growth%20Factor.pdf
[5] https://www.guttmacher.org/report/family-planning-can-reduce-high-infant-mortality-levels
[6] https://www.unfpa.org/press/family-planning-human-right
[7] https://www.businessinsider.com/all-of-the-countries-where-birth-control-is-free-2015-1
[8] http://data.footprintnetwork.org/#/
[9] https://www.copenhagenconsensus.com/post-2015-consensus/economist
[10] https://climenews.com/a-leghatekonyabb-egyeni-klimavedelmi-strategia
A gyerekmentességemről mindig is azt hittem, hogy hozzájárulok a bolygó megmentéséhez – mondja Gina Beach.…
"Igazán szeretne egy gyermek nálunk és most megfoganni?" - teszi a BOCS szöveggyűjteményének címe…
Zsugori, csaló szülőként élvezzük a légkondi hűvösét, de az árának csak töredékét fizetjük meg, a…
30 éve, az 1994-es kairói Nemzetközi Népesedési és Fejlesztési Konferencia (ICPD) óta nem volt jelentős…
„ Egy hadseregnek, mint a rákos sejtnek, egyik fő biológiai jellemzője, hogy állandóan növekednie kell,…
Az eddig megjelent hazai szexuálpedagógiai szakirodalomi visszatekintésekben a 2005-től jelentek meg összefoglaló írások e témáról,…