Eutélia: jó halál„Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.” (Rousseau) „Mennyivel szebb lesz a világ, amikor a már meghalni vágyókat a társadalom nem tekinti elmebetegeknek s nem ítéli életre, nem kényszeríti további szenvedésre.” (Simonyi I. Gyula)

Téged is hülyítettek már ezzel a materialistán félreértelmezve milliószor idézett Gandhi mondattal? Őszinte erkölcsi felelősséggel
Napjainkban egyre növekszik azon országok száma, ahol az életvégi döntések közül az asszisztált öngyilkosság és az eutanázia is legálisan elérhető, szigorúan meghatározott feltételek teljesülése esetén, komoly eljárási garanciák mellett. Az életvégi döntések jelentésének és jogintézményének fejlődése
A világhírű kutató orvos életutunk utolsó szakaszának egész életünkre kiható megkönnyítését nevezi eutéliának. Boldogabb élet – jó halál – Eutélia – Eutanázia
Akkor hát miért nem tartjuk felelősségünknek, hogy kisegítsük az életből a terhét tovább cipelni – emberi méltóságától megfosztottságát elviselni – már nem képes meghalni vágyót? Boldogabb ​élet – jó halál

 

Színdarabként is ment: Egy tökéletes nap. A ​könyv, és a benne olvasható színmű központi szereplője és társszerzője, a „Post mortems” címet viselő facebookos sorozat szerzője az idén szeptemberben elhunyt Karsai Dániel alkotmányjogász, gyógyíthatatlan ALS-betegségben szenvedett. S hogy mi az az ALS? Egy kis elektromos kisülés az agyban, és attól a naptól kezdve minden megváltozik. Elsorvadnak az izmokat mozgató idegsejtek, a végén azok is, amelyek a légzésért felelnek.
A kötet legfontosabb mondanivalója, hogy az emberi méltóságnak semmi nem vethet véget – még az elmúlás sem. A kezdet és a vég, az első és az utolsó lélegzetvétel gondolata minden értelmes embert foglalkoztat. Ez foglalkoztatta Karsai Dánielt is, aki gyógyíthatatlan betegsége miatt azt próbálta elérni, hogy joga legyen a saját döntése szerint befejezni az életét. Facebookos posztjainak minden egyes része izgalmas olvasmány, egy elképesztő írói vénával megáldott alkotmányjogásztól. Egy embertől, aki már nem lehet közöttünk. A fény, ami egy nagyon távoli bolygóról érkezett, itt e földön engedte, hogy megfürödjünk benne, utána elköszönt és indult tovább.
.
“Annyira jó volt ott, megmondtam a főorvosnak, hogy soha többé ne merjen újraéleszteni. ”
Klinikai halálból újraélesztettek beszélnek tapasztalásaikról:
.
Szörnyű tabu az öngyilkosság, senki nem beszél róla hogy évente tízmilliók akarják a megváltó halált, de szinte mindet „visszahozzák”. Még akkor se engedik meghalni, ha másodszor, harmadszor, többedszer követi el.
A börtönökben, zárt intézetekben stb. is mindent elvesznek, aminek a segítségével valaki véget vethetne elviselhetetlennek érzett életének. Az elítélteket is szenvedésre ítélték, nem szabadulhatnak egy gyors halállal.
Az „életbüntetés” a halálbüntetéshez hasonló brutalitás, ha maguk akarnák a továbblépést a biológiai életükből.
„Az orvosok küzdenek az életéért…” a szokásos kifejezés. Föl se merülhet, hogy a test túl durva károsodása esetén meghalni jobb lehet mint túlélni nyomorult tengődésre?
„Ne add fel!” A halálos betegeket „kegyes” (valójában kegyetlen) hazugságokkal ámítják, küzdjél, le fogod győzni…
„Ne nézz fel!” – rímel a híres film címére, ugye?
Igenis, feladhatom! Fölfelé adhatom az életemet, felhalhatok!