Találkozó

Már 30 éve és most sem volt csúcstalálkozó a fogamzásgátlás nélkülözésének világkatasztrófájáról

30 éve, az 1994-es kairói Nemzetközi Népesedési és Fejlesztési Konferencia (ICPD) óta nem volt jelentős nemzetközi találkozó a népesedési kihívásokról, s a mostani évforduló is enélkül telt el. Ezt megelőzően 1954-ig visszamenőleg minden évtizedben volt ENSZ népesedési konferencia.*

A Population Connection részvétele az ENSZ Népesedési és Fejlesztési Bizottságának 57. ülésszakán (CPD57).

Az ENSZ-nek van egy Népesedési és Fejlesztési Bizottsága (CPD), amely minden évben az ENSZ New York-i székhelyén ülésezik. Az áprilisi 57. ülésszakon (CPD57) szóbeli nyilatkozatot tettünk, amelyben külön hangsúlyt fektettünk arra, hogy 2024-ben lesz a 30. évforduló Kairó óta. Két hasonlóan gondolkodó népesedési szervezet munkatársaival közösen dolgoztuk ki és adtuk át a nyilatkozatot.

A Population Matters egy brit székhelyű szervezet, amely kutatásokat végez és jelentéseket készít, az Egyesült Királyságban a nemzetközi családtervezés finanszírozása mellett száll síkra, és a közösségi médián és a sajtón keresztül terjeszti a fenntartható népesség előnyeit. Tehetséges kommunikációs menedzserünk, Olivia Nater a Population Matters-től érkezett hozzánk, amikor két és fél évvel ezelőtt az Egyesült Államokba költözött, és nagyon szerencsések vagyunk, hogy nálunk dolgozik.

A Population Media Center egy amerikai székhelyű szervezet, amely olyan rádiósorozatokat és tévéjátékokat fejleszt, amelyek a történetmesélés segítségével befolyásolják a társadalmi normákat a népesség, a fenntarthatóság és a nemek közötti egyenlőség témakörében a fejlődő régiókban (szorosan együttműködve az egyes programok adott országában élő emberekkel). Ezt az egyedülálló és befolyásos szervezetet Bill Ryerson alapította, aki jelenleg a tiszteletbeli elnöki pozícióba lép. Bill a kezdetektől fogva tagja a Population Connectionnek, és büszke arra, hogy a Population Connection magazinok (és a magazin elődje, a The Reporter) teljes archívumával rendelkezik!

A két szervezet elkötelezett munkatársaival együttműködve írtunk egy nyilatkozatot, amelyet lelkesen adtunk át (az alábbiakban teljes egészében megosztjuk). Azóta két nyilatkozaton dolgoztunk együtt, amelyekkel a Jövő Paktuma első és második tervezetére reagáltunk, egy olyan nemzetközi megállapodásra, amely végül a Fenntartható Fejlődési Célok 2030-as menetrendjét hivatott felváltani.

Csoportjaink a jövőben is keresni fogják a lehetőségeket, hogy hasonló találkozókon megosszák a népesedési kihívásokkal kapcsolatos álláspontjukat. Végül is, ha mi nem tesszük, úgy tűnik, senki sem fogja.

P.S. Ha lemaradt az ENSZ Népesedési és Fejlesztési Bizottságának 57. ülésszakán tartott hivatalos kísérő rendezvényünkről, amelyet a Population Matters és a Population Media Centerrel közösen szerveztünk, kérjük, tekintse meg a felvételt itt.

* Volt egy találkozó 2019-ben – a nairobi csúcstalálkozó, más néven ICPD+25 -, de az a kairói konferencia 25. évfordulója alkalmából és az 1994-es cselekvési program megerősítésére volt.

Szóbeli nyilatkozat az ENSZ Népesedési és Fejlesztési Bizottságának 57. ülésszakán (CPD57) 2024. május 3-án, az ENSZ New York-i székhelyén (New York, New York, NY)

Köszönöm, elnök asszony, a lehetőséget, hogy hozzájárulhatok ehhez az ülésszakhoz. A nevem Simone Filippini, a Population Matters, a Population Connection és a Population Media Center képviseletében. Mindannyian ECOSOC státuszú nem kormányzati szervezetek** vagyunk, amelyek a fenntartható fejlődés elérésére összpontosítanak a népesedési megoldásokon keresztül az emberek és a bolygó javára.

Az 1994-es kairói cselekvési program világosan megfogalmazta a népességnövekedés lassításának előnyeit és a nők és lányok helyzetének javítását, a világ azonban cserbenhagyta őket. Az alacsony és közepes jövedelmű országokban a partneri kapcsolatban élő nők csaknem felének még mindig nincs döntési joga a saját teste felett, miközben ma minden ötödik lány 18 éves kora előtt férjhez megy, a nemi alapú erőszak világszerte még mindig minden harmadik nőt érint, és 257 millió nőnek van kielégítetlen igénye a modern fogamzásgátlásra.

Bár jelentős előrelépés történt az említett igazságtalanságok némelyike által érintett nők arányának csökkentésében, sok esetben az érintett nők száma még mindig növekszik, mivel a népességnövekedés meghaladja a fejlesztési erőfeszítéseket.

A reproduktív egészség és jogok nemzetközi finanszírozása sajnos messze elmarad attól, amire minden nő és lány alapvető jogainak megvalósításához szükség lenne. Ez tragédia, mert egyrészt erkölcsi mulasztás, másrészt pedig azért, mert a nőkbe és lányokba való befektetés kulcsfontosságú a fenntartható fejlődési célok mind a 17 céljának megvalósításához.

Amint azt a főtitkár jelentése is megjegyzi: „A továbbra is magas termékenységi szint, amely számos alacsony és alacsonyabb közepes jövedelmű országban a gyors népességnövekedést hajtja, egyszerre oka és tünete a fejlődés lassú előrehaladásának”. A népesség, az egészség, a környezet és a szegénység közötti kapcsolat megteremtése kulcsfontosságú a nők szerepvállalásának páratlan erejének bemutatásához.

Azonban egyes körökben félrevezető kísérleteket láttunk a népesedéssel kapcsolatos aggodalmak cenzúrázására. A családtervezés és a nők szerepvállalásának finanszírozása által generált hatalmas megtérülés szándékos elfedése az egészségügyi, társadalmi-gazdasági és környezeti előnyök tekintetében sokkal nehezebbé teszi a finanszírozási szakadék megszüntetését.

Ahogy Dr. Musimbi Kanyoro, a Globális Alap a Nőkért korábbi vezérigazgatója megjegyezte: „Ha a P-t kihagyjuk az ICPD-ből, nem tudjuk elérni az ICPD céljait”.

Három szervezetünk azt szeretné, ha a cselekvési program és a fenntartható fejlődés 2030-ig szóló menetrend újbóli elköteleződését látná, amely felvállalja a népesség és a fenntartható fejlődési célok közötti kritikus kapcsolatokat, és amely hangsúlyozza a nőkbe és lányokba való befektetés döntő fontosságát.

Ha a népességgel foglalkozunk, az azt jelenti, hogy az emberekkel, szükségleteikkel, jogaikkal és a jövő nemzedékek jogaival foglalkozunk. Véget kell vetnünk a környezetvédelem és a reproduktív egészség és jogok elszigetelésének: a kettő elválaszthatatlanul összefügg és szinergikusan hat egymásra.

Készen állunk együttműködni az ENSZ-szel és más érdekeltekkel annak érdekében, hogy a cselekvési program továbbra is létfontosságú keret maradjon a fenntartható fejlődés eléréséhez egy több mint 8 milliárd fős világban.

Köszönjük a figyelmüket, és várakozással tekintünk az e kritikus kérdésekről folytatott párbeszéd folytatása elé.

** Az ENSZ Gazdasági és Szociális Tanácsa (ECOSOC) konzultatív státuszt biztosít a jogosult nem kormányzati szervezeteknek.

Forrás:

tatus

Recent Posts

A gyerekmentesség csökkenti a szén-dioxid-kibocsátásomat

A gyerekmentességemről mindig is azt hittem, hogy hozzájárulok a bolygó megmentéséhez – mondja Gina Beach.…

3 hét ago

A jövendő gyermekek jogai döntőek az ökológiai katasztrófa enyhítésében

  "Igazán szeretne egy gyermek nálunk és most megfoganni?" - teszi a BOCS szöveggyűjteményének címe…

2 hónap ago

A légkondi tartozásunkat a gyermekeinkre terheljük?

Zsugori, csaló szülőként élvezzük a légkondi hűvösét, de az árának csak töredékét fizetjük meg, a…

2 hónap ago

Szent-Györgyi Albert: Ki véd meg bennünket védelmezőinktől?

„ Egy hadseregnek, mint a rákos sejtnek, egyik fő biológiai jellemzője, hogy állandóan növekednie kell,…

4 hónap ago

Szexuálpedagógia, szexedukáció percepciója a rendszerváltás utáni első évtizedben 1990-2000 között

Az eddig megjelent hazai szexuálpedagógiai szakirodalomi visszatekintésekben a 2005-től jelentek meg összefoglaló írások e témáról,…

5 hónap ago

Az életvégi döntések jelentésének és jogintézményének fejlődése

Napjainkban egyre növekszik azon országok száma, ahol az életvégi döntések közül az asszisztált öngyilkosság és…

5 hónap ago