Képzés

Thaiföld: A szegénységből való kiemelkedés kulcsa a fogamzásgátlás elérhetősége

Thaiföld és a Fülöp-szigetek összehasonlítása.

Katolikus szegénynek lenni tragikus. A vatikáni fogamzásgátlás tiltás iszonyú szociális és ökológiai és klímamegbolondító pusztítása látszik a sikeres buddhista Thaiföld és a kudarcot vallott katolikus Fülöp-szigetek összehasonlításában.

Thaiföld egy főre jutó eltartóképessége 1960-tól 1990-ig 40 %-kal zuhant (1.7 gha-ról 1.0-ra) a népességrobbanás miatt, azóta viszont picit már emelkedett is, 1.2 globális hektárra. Nézzétek meg ezt a csodát (magyar felirattal). 1992-ben magam is dolgoztam kicsit ezen Thaiföldön ​

 

https://www.ted.com/talks/mechai_viravaidya_how_mr_condom_made_thailand_a_better_place?language=hu

Ezzel szemben a Fülöp-szigetek egy főre jutó eltartóképessége az 1960-as 1.0 gha-ról mára a felére, 0.5-ra süllyedt és tovább csökken a népességrobbanás miatt. Már rájuk zárult a szegénység csapda: nincs annyi eltartóképessége az országuknak, hogy ekkora népességgel esélyük lehessen fölemelkedni.

Thaiföld óriási hátrányból elképesztően beelőzött: fejenkénti GDP-je 1960-ban fele akkora volt, mint a Fülöp-szigeteké, ma pedig több mint dupla akkora! Mindkét ország több mint kétszeresen túlterheli a területét, de Thaiföldnek a kétszer olyan magas szintről és a lefékezett népességrobbanásával van esélye fenntarthatóvá válni. A két ország lakosságszáma kb. egyforma volt 1960-ban. Azóta Thaiföldé két és félszeresre duzzadt, de már alig nő (évi 0.25 %-kal), viszont a Fülöp-szigeteké már majdnem négyszeresére robbant és még mindig robban (évi 1.52 %-kal, hatszoros sebességgel).

A székesfehérvári BOCS Civilizációtervezés Alapítvány 1975 óta dolgozik a katolikus fogamzásgátlás tiltás eltörléséért és a fogamzásgátlást nélkülöző százmilliók segítéséért is! (Megjegyzés: gha = egy átlagos eltartóképességű hektár. Az adatok forrása http://footprintnetwork.org ).

103 ország 60 évének klaszteranalízise (angolul, németül és magyarul adtuk ki) bizonyítja, hogy a szegénységből fölemelkedés kulcsa a fogamzásgátlás elérhetősége, a népességrobbanás lefékezése a lányok tanulási lehetőségeivel és a nők felszabadításával. Tudj meg többet: https://afrika.bocs.eu

Simonyi, Gyula I.

sztellanora

Recent Posts

A jövendő gyermekek jogai döntőek az ökológiai katasztrófa enyhítésében

  "Igazán szeretne egy gyermek nálunk és most megfoganni?" - teszi a BOCS szöveggyűjteményének címe…

1 hónap ago

A légkondi tartozásunkat a gyermekeinkre terheljük?

Zsugori, csaló szülőként élvezzük a légkondi hűvösét, de az árának csak töredékét fizetjük meg, a…

1 hónap ago

Már 30 éve és most sem volt csúcstalálkozó a fogamzásgátlás nélkülözésének világkatasztrófájáról

30 éve, az 1994-es kairói Nemzetközi Népesedési és Fejlesztési Konferencia (ICPD) óta nem volt jelentős…

2 hónap ago

Szent-Györgyi Albert: Ki véd meg bennünket védelmezőinktől?

„ Egy hadseregnek, mint a rákos sejtnek, egyik fő biológiai jellemzője, hogy állandóan növekednie kell,…

3 hónap ago

Szexuálpedagógia, szexedukáció percepciója a rendszerváltás utáni első évtizedben 1990-2000 között

Az eddig megjelent hazai szexuálpedagógiai szakirodalomi visszatekintésekben a 2005-től jelentek meg összefoglaló írások e témáról,…

4 hónap ago

Az életvégi döntések jelentésének és jogintézményének fejlődése

Napjainkban egyre növekszik azon országok száma, ahol az életvégi döntések közül az asszisztált öngyilkosság és…

4 hónap ago