Esemény

A kapitalizmus a legjobb fogamzásgátló?? Ellenkezőleg…

A kapitalizmus a legjobb fogamzásgátló?? Ellenkezőleg, a szolgagyártás a hajtóereje! Segít ha kihalunk? A népesség-visszacsökkenés nem kihalás, de a túlnépesedettség akár az emberiség kihalásához is vezethet.

A fogamzásgátlás a klímavédelem kulcsa? – Simonyi Gyula I. és Tóth I. János vitája

A fogamzásgátlás elérhetősége nemcsak a nők jogainak és felszabadításának kulcsa, hanem a klímavédelem, természet- és környezetvédelem, gyermekvédelem, szegénységből kiemelkedés, erőszak- és konfliktusenyhítés egyik leghatékonyabb módszere is. A kapitalizmus nem hogy fogamzásgátló, hanem éppen hogy a legdurvább szaporodást erőltető rendszer. A profit, az olcsó jólét, a túlfogyasztás alapja az élőerő-túltermelés, ami olcsóvá teszi a munkást, s így a bioszféra kirablását.

A népesség-visszacsökkenés segít az emberi túlnépesedés miatt kihalóban lévő milliónyi fajnak, s ezáltal a bioszféra-szolgáltatásoktól létében függő emberiségnek is. Az embernek is jobb, ha nem arra nemzik, hogy aztán éhínség, járvány, háború, hőség, mérgezés végezzen vele az ökológiai összeomlásban.

Alapvető magyar és európai érdek, hogy a szegény országokat segítő nemzetközi fejlesztési pénzek jelentős része a fogamzásgátlási lehetőségeket nélkülöző százmilliókat segítse. Ez (a dán kormány fogalmazásával) enyhítené az Európára nehezedő migrációs nyomást.

A túlnépesedés okozza a túllövést, benne a túlfogyasztást. Ugyanis az élőerőt a szolgagyártás, az élőerő-túltermelés egyre olcsóbbá teszi. A naponta közel negyedmillióval növekvő szolgasereg egyre kiszolgáltatottabb. Így  szinte éhbérért kirabolja a bioszférát. A népességrobbanás nélkül a túlfogyasztás megfizethetetlenül drága lenne.

A multikrízis ezernyi sebe már csak következménye a túllövésnek. Ezt vallja Simonyi Gyula I., a BOCS Civilizációtervezés Alapítvány elnöke, aki a Háttérben című műsorban beszélgetett Tóth I Jánossal, környezetfilozófussal. A két szakértő eltérő nézőpontokat képviselt a gyermekvállalásról, a fogamzásgátlás és a klímavédelem összekapcsolásáról, túlnépesedésről és elöregedő társadalmakról. Egyáltalán hány embert bír el a Föld? Mi az oka a túlnépesedésnek?

 

A fogamzásgátlás nem mindenhol elérhető, megfizethető, vagy elfogadott. Sok országban a nők nem rendelkeznek a saját testük feletti döntési joggal, vagy nem férnek hozzá a megfelelő fogamzásgátló módszerekhez. Sok országban a fogamzásgátlás tabu téma, vagy ellenzi a vallás, a kultúra, vagy a politika. A fogamzásgátlás nem kap elegendő támogatást, figyelmet, vagy prioritást. Segít-e a túlnépesedés megoldásában ha támogatjuk a fogamzásgátlás elérhetőségét és elfogadottságát a világ távoli részein? Van-e erre hatása a női egyenjogúság erősítésének és a lányok oktatásának?

A videó forrása: Fekete Rita | Hit Rádió – YouTube

tatus

Recent Posts

Szent-Györgyi Albert: Ki véd meg bennünket védelmezőinktől?

„Egy hadseregnek, mint a rákos sejtnek, egyik fő biológiai jellemzője, hogy állandóan növekednie kell, még…

3 hét ago

Szexuálpedagógia, szexedukáció percepciója a rendszerváltás utáni első évtizedben 1990-2000 között

Az eddig megjelent hazai szexuálpedagógiai szakirodalomi visszatekintésekben a 2005-től jelentek meg összefoglaló írások e témáról,…

1 hónap ago

Az életvégi döntések jelentésének és jogintézményének fejlődése

Napjainkban egyre növekszik azon országok száma, ahol az életvégi döntések közül az asszisztált öngyilkosság és…

1 hónap ago

Daron Acemoglu and Simon Johnson: Power and Progress c. könyvének ismertetése

  A középkorban a technikai-gazdasági fejlődés ellenére a szegény nép sorsa egyre nyomorultabb lett, amíg…

1 hónap ago

Fogamzásgátlás támogatásával ellentételezhető a CO2-kibocsátás

A szén-dioxid-kiegyenlítés nem helyettesíti, hanem kiegészíti a kibocsátás elkerülését. Ha azonban muszáj repülni, vannak jobb…

3 hónap ago

A népességnövekedés veszélyes mítosz?

A népességnövekedés veszélyes mítosz? Hogyan vezetnek minket félre a milliárdosok? Valójában Musk és Bezos csak…

3 hónap ago