Öt önbecsapó mítosz a gyerekházasság katasztrófájáról
„14 évesen férjhez adtak, és 16 évesen már el is vesztettem első gyermekemet” – mondta Ranu Chakma az ENSZ Szexuális és Reproduktív Egészségügyi Ügynökségének, az UNFPA-nak. A gyerekházasság elterjedt gyakorlat, pedig illegális és sérti az emberi jogokat. Mivel általában korai iskolaelhagyás és terhesség a következménye, nem csak a gyerekek sorsát, de az ökológiai válságot, szegénységet, erőszakot is durván súlyosbítja. Mindannyiunk érdeke a gyerekek megvédése!
„A szüleim azt akarták, hogy 13 évesen férjhez menjek, de nem voltam kész” – mondta Shwapna, aki a képen barátjával, Shantimalával egy tájékoztató és figyelemfelkeltő ülésen a Bangladesben, Teknafban, a Cox’s Bazarban tartott. © UNFPA Banglades/Farjana Sultana
Valentin-nap alkalmából az UNFPA arra ösztönzi az országokat, hogy mondjanak „nemet” a gyerekházasságra. Bár ezt a gyakorlatot szinte mindenhol elítélik, mégis világszerte elterjedt. Manapság szinte minden ötödik fiatal nő gyerekkorában ment férjhez.
Az alábbiakban bemutatjuk a gyerekházassággal kapcsolatos öt gyakori tévhitet, és rávilágítunk arra, hogy minden szinten cselekvésre van szükség.
1. tévhit: Mindig illegális
Farhana Parveen lányával áll, aki részt vesz az életkészségekre oktató programban Biharban, Indiában. A program célja a serdülő lányok törekvéseinek elősegítése és védelme. © UNFPA India
A gyerekházasságot számos nemzetközi egyezmény tiltja, beleértve a Gyermekjogi Egyezményt, a Nőkkel szembeni megkülönböztetés minden formájának felszámolásáról szóló egyezményt és az 1994-es Nemzetközi Népesedési és Fejlődési Konferencia cselekvési programját. Ennek ellenére a világon 640 millió nő és lány volt gyerekmenyasszony, és minden nap egyre több gyerekházasság köttetik.
Miért van ez így? Bár sok országban elvileg tiltják a gyerekházasságot, a házasságkötés megengedett korhatárát gyakran a 18. életév alatt határozzák meg, vagy kivételeket engedélyeznek szülői beleegyezéssel vagy vallási, illetve szokásjog alapján. Ráadásul sok esetben ezek a házasságok nincsenek hivatalosan anyakönyvezve, ami megnehezíti a törvény végrehajtását.
A gyerekházasságok kezeléséhez azonban több kell, mint csupán törvények – szükség van arra, hogy a társadalom újragondolja, hogyan értékeli a lányokat.
Az olyan programok, mint a Biharban található Taalim-i-Naubalighan Indiában, ahol minden ötödik gyerek 18 éves kora előtt házasodik, nagy hatással bírnak. Ezek a programok arra ösztönzik a fiatalokat, hogy átgondolják a nemi szerepeket és az emberi jogokat.
„Ezért tudtam segíteni a nővéremnek” – mondta Altamash, egy férfi diák, akinek a nővére el akarta kerülni a gyerekházasságot és folytatni kívánta tanulmányait. „Amikor megértettem a vágyát és azt, hogy ez hogyan segít neki, kiálltam érte apám előtt. Most fogja befejezni a tanulmányait, és nagyon büszke vagyok rá.”
2. tévhit: Bizonyos esetekben „szükség van” gyerekházasságra
Madagaszkáron az információs ülések kulcsfontosságúak a gondolkodás megváltoztatásában, valamint a gyerekházasságokkal és más káros gyakorlatokkal kapcsolatos tudatosság növelésében. © UNFPA Madagaszkár.
A gyerekházasság részben azért marad fenn, mert sokan más problémák megoldásának tekintik. Humanitárius válsághelyzetekben a gyerekházasságok aránya gyakran megemelkedik, mivel a szülők azt hiszik, hogy a házasság biztosítja lányaik jövőjét azáltal, hogy a férjet felelőssé teszi lányaik gazdasági támogatásáért és az erőszaktól való védelméért. A gyerekházasságot olyan megoldásnak tekintik, amely megőrzi a lány és családja becsületét, akár teherbeesés előtt, akár után. Valójában a fejlődő országokban a serdülőkorú születések többsége házasságban történik.
A gyerekházasság azonban nem oldja meg ezeket a problémákat. Éppen ellenkezőleg: a lányok gyakran durva szexuális, fizikai és érzelmi erőszakot élnek meg intim partnereik részéről. A terhesség pedig veszélyes a fiatal lányokra; a terhesség és a szülés szövődményei a serdülő lányok körében az egyik vezető halálok. A gyerekmenyasszonyok és a fiatal anyák gyakran kénytelenek abbahagyni az iskolát, ami rontja jövőbeli kilátásaikat.
A 16 éves Nicolette Madagaszkáron annyira megszokta, hogy osztálytársai eltűnnek az iskolából miután férjhez mentek és teherbe estek, hogy eszébe sem jutott megkérdőjelezni ezt a gyakorlatot. Ez mindaddig így volt, amíg részt nem vett egy UNFPA által támogatott figyelemfelkeltő ülésen. „Nem tudtam, hogy gyerekházasság áldozatai lehetünk” – mondta. Most pedig azt szeretné, ha a közösségében élő lányok tudnák: „Mindenkinek joga van megvalósítani ambícióit, és a házasság választás kérdése kell, hogy legyen!”
3. tévhit: Ez a probléma „megszűnik”
Nigerben a lányok több mint háromnegyede férjhez megy, amikor még gyerek. © UNFPA Niger
A gyerekházasság a múlt vagy a távoli helyek problémájának tűnhet, de valójában továbbra is komoly fenyegetést jelent a lányok számára szerte a világon.
Miközben a gyerekházasságok száma világszerte lassan csökken, a legmagasabb rátával rendelkező helyeken nő a legnagyobb a népesség, vagyis a gyerekházasságok abszolút száma várhatóan növekedni fog . A probléma pedig globális: a legtöbb gyerekmenyasszony az ázsiai és a csendes-óceáni térségben él, a legtöbb gyerekházasság aránya a szubszaharai Afrikában, a fejlődés hiánya Latin-Amerikában és a Karib-térségben pedig azt jelenti, hogy 2030-ra várhatóan ebben a régióban lesz a második legmagasabb a gyerekházasságok előfordulása. A probléma azonban nem korlátozódik a fejlődő nemzetekre: olyan országokban is előfordul, mint az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok.
„Reggel bemutattak valakinek, és aznap este kénytelen voltam feleségül menni hozzá” – mondta Sara Tasneem az UNFPA-nak , felidézve házasságát, először 15 évesen, majd legálisan 16 évesen. „Azonnal teherbe estem, és a nevadai Renóban házasodtunk össze, ahol csak az apám által aláírt engedély kellett hozzá.”
Ahhoz, hogy ez megváltozzon, fel kell gyorsítanunk a gyerekházasság megszüntetése érdekében tett intézkedéseinket – különösen a lányok felhatalmazásával. „13 éves voltam, amikor apám feleségül adott egy unokatestvéremnek” – mondta a 16 éves Hadiza, Nigerben az UNFPA-nak . Szerencsére biztonságos helyre jutott egy UNFPA által támogatott ifjúsági programon keresztül. „Beszéltem egy biztonságos tér mentorával, aki a környék főnökének segítségével egyeztetett a szüleimmel az esküvő elhalasztásáról.”
Ma Hadiza egy szabó tanítványa, aki elsajátítja a gazdaságilag önellátó készségeket. „És három év múlva azt tervezem, hogy feleségül megyek ahhoz a férfihoz, akit szeretek” – mondta.
4. tévhit: Ez egy kulturális vagy vallási kérdés, amibe „nem szabad” beleavatkoznunk
Suvannah Sinakaaba nővér terhes tinédzsereket lát el az UNFPA által támogatott mobilklinikán a zambiai Namalyo faluban. © UNFPA Zambia/Julien
A gyerekházasságot néha tévesen vallásilag vagy kulturálisan kötelező gyakorlatnak tartják. Azonban nincs egyetlen jelentős vallási hagyomány sem, amely előírná. Valójában a kulturális és vallási vezetők világszerte gyakran foglalnak határozott állást a gyerekházasságok ellen, különösen akkor, ha bemutatják a gyakorlat következményeit.
„Mindig arra tanítottuk a fiatalokat, hogy vallásilag és jogilag sem ajánlott a gyerekházasság. Azt is elmagyaráztuk nekik, hogy először más, elsősorban az oktatásukkal kapcsolatos feladatokat kell elvégezniük, mielőtt családalapításra gondolnának” – nyilatkozta augusztusban Shirkhan Chobanov, a grúziai Tbilisziben található Jumah mecset imámja az UNFPA-nak.
Az UNFPA világszerte együttműködik vallási vezetőkkel, akik a gyerekházasságok megszüntetéséért dolgoznak, beleértve papokat, szerzeteseket, apácákat és imámokat.
„Nagyon jó eredményeket tapasztalunk a gyerekházasságok elkerülésében” – mondta Gebreegziabher Tiku, egy etiópiai pap.
5. tévhit: Csak lányoknál fordul elő
Trinidad és Tobagóban a nemek közötti egyenlőség férfi szószólói ünnepelték a gyerekházasságok végét – de hangsúlyozták, hogy még több munkára van szükség. © UNFPA/Rebecca Zerzan
Bár a gyerekházasságok túlnyomó többségében lányokat érintenek, a fiúkat is házasíthatják.
A 2019-es adatok szerint világszerte 115 millió fiú és férfi kötött házasságot 18 éves koruk előtt, a legmagasabb arányokat Latin-Amerikában és a Karib-térségben tapasztalták. Ezek a házasságok gyakran a korai apasághoz, a korlátozott oktatáshoz és a szűkös életlehetőségekhez vezetnek.
Ennek ellenére a lányok aránytalanul nagyobb számban érintettek ebben a gyakorlatban: minden ötödik, 20–24 éves fiatal nő 18 éves kora előtt házasodott meg, míg 30 fiatal férfiból mindössze 1. Még azokban az országokban is, ahol viszonylag magas a lányok közötti gyerekházasságok aránya, a fiúk házasságkötési aránya nagyon alacsony.
Függetlenül az érintett gyerek nemétől és attól az országtól, ahol a házasság létrejön, a gyerekházasság káros gyakorlat, amely a gazdasági egyenlőtlenség, a szexuális és reproduktív egészségügyi szolgáltatásokhoz és információkhoz való korlátozott hozzáférés, valamint a konfliktusok közös kiváltó okainak kezelését igényli. A legnagyobb kiváltó ok, a nemek közötti egyenlőtlenség, sürgős és folyamatos figyelmet igényel.
„Bár eltöröltük a gyerekházasságot, a ragadozó férfiasságot nem” – mondta Dr. Gabrielle Hosein, a Trinidad és Tobago-i Nyugat-Indiai Egyetem Nemi és Fejlődéstudományi Intézetének igazgatója, röviddel azután, hogy az ország betiltotta a gyerekházasságot.
Kevin Liverpool, a CariMAN érdekvédelmi csoport aktivistája szerint a férfiaknak és fiúknak kritikus szerepük van. „Fontos felhívni a figyelmet ezekben a csoportokban, hogy mi a feminizmus, és miért fontos a nemek közötti egyenlőség nemcsak a nők, hanem a férfiak és az egész társadalom számára is” – mondta.
Forrás: https://www.unfpa.org/news/valentines-day-busting-5-common-myths-about-child-marriage